Connect with us

En iyi şefler

Lezzetin gizli tarifi bu kitapta…

Yayın tarihi

-

KFC’nin yeni keşfi, bir lezzet sırrının global bir markaya dönüşmesinin hikayesini anlatıyor

Albay Sanders’in bulduğu formül sayesinde KFC bugün günde yaklaşık 12 milyon müşteriye yılda 4,5 milyardan fazla parça tavuk satan tartışmasız bir fast-food devi haline geldi. Albay Sanders’in KFC’yi global bir marka haline getirirken aldığı notlar bir “Yemek Otobiyografisi” niteliğinde ve kısa süre önce tesadüfen bulunan bu notlar, çok yakında yayımlanacak.

KFC, 1930’ların ortalarında Albay Harland D. Sanders tarafından ABD Kentucky’de kuruldu. 11 baharatlı gizli tarifi keşfeden Albay Sanders’in 1960’ların ortalarında kaleme aldığı “Yemek Otobiyografisi” ise kısa süre önce gün yüzüne çıktı. Emektar bir KFC çalışanının tesadüfen depoda bulduğu notlar, Amerika’nın bugün kaybolmaya yüz tutan eski yemek alışkanlıklarına da ışık tutması açısından ülke genelinde ilgiyle karşılandı. Albay Sanders’in en sevdiği yiyeceklerin tariflerini de içeren notlar, 2012’nin başında yayımlanacak.

Notlar, global bir marka olma yolundaki adımları anlatıyor
Albay Sanders, KFC’nin global bir marka olması yolunda çalışırken bir taraftan da notlar alıyor ve kendisi için çıkardığı hayat derslerini kağıda döküyordu. Albay Sanders’in lezzet tutkusu, global bir markanın yaratılmasına öncü oldu.

Bugün, tavukta lezzetin bir numaralı adresi KFC, kendilerine gerçek bir ziyafet çekmek isteyenlerin öncelikli tercihi oluyor. Hiçbir işlemden geçirilmemiş %100 tavuk etini, Albay Sanders’ın 11 baharatlı gizli tarifli karışımına batırılmasından sonra kızartarak müşterilerinin beğenisine sunan ünlü zincir, günde yaklaşık 12 milyon müşteriye yılda 4,5 milyardan fazla parça tavuk satan tartışmasız bir fast-food devi haline geldi.

11. malzeme nasıl bulundu?
KFC lezzetlerine benzersiz ve taklit edilemez tadı veren formülün nasıl ortaya çıktığını biliyor muydunuz?
Albay Sanders yemek yapmayı seviyordu ve her zaman değişik tat kombinasyonları deniyordu. Tavuğu kızartmak üzere unlamak için 10 adet bitki ve baharatı unla karıştırma yolunu bulduğunda, ünü yayıldı. Bir pazar günü turistler için tavuk hazırlarken, karışımına on birinci malzemeyi kattı. Ortaya çıkan benzersiz lezzet için Albay şunları söyledi: “Bulduğum o 11. malzemeyle o güne kadar yediğim en lezzetli tavuğu elde ettim.”

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trendler