Connect with us

Denizyolu & Limnaları

Yabancı sermaye Mersin Limanı ile Türkiye’ye güven tazeledi

Published

on

Akdeniz Bölgesi’ndeki ana konteyner limanlarından biri olan Mersin Uluslararası Limanı (MIP), yurtdışında gerçekleştirdiği tahvil arzı ile yabancı sermayenin Türkiye’ye olan güvenini tazeledi. Yıllık elleçlenen toplam yük miktarı ve mevcut geri sahasıyla Türkiye’nin en büyük limanı olan MIP, Türkiye’de bir ilki başararak, bir alt yapı şirketinin gerçekleştirdiği ilk tahvil arzına imza attı.

Akfen_Holding_YKB_Hamdi_Akin

Citibank, Development Bank of Singapore ve Unicredit AG’in aracılık ettiği tahvil arzından 450 milyon dolar nakit girişi sağlandı. 7 yıl vadeli teminatsız ve yüzde 5,95 (%5,875 kupon) sabit faiz oranı ile yapılan tahvil arzı için Moody’s Baa3, Fitch ise BBB- ile MIP’i yatırım yapılabilir seviyede derecelendirdi. Tahvil arzı için Singapur, Hong Kong, Londra, Boston ve New York’da bire bir görüşme, ekip toplantıları ve telekonferans yolu ile 84 adet yatırımcı ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Rule 144A ve Regulation S kurallarına göre oluşturulan tahvil  İrlanda Borsa’sına kote edilecek.

Liman kapasitesinin 2.2 milyon TEU’ ya çıkarılmasının finansmanı tamam

Akfen Holding ve MIP Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, tahvil arzının Türkiye’de altyapı yatırımlarının finansmanı için yeni bir enstrüman olduğuna dikkat çekerek, MIP tahvil arzının Türkiye’de bir altyapı şirketinin çıkardığı ilk tahvil olduğunun altını çizdi.

MIP’de 2007 yılından bu yana dünyanın en büyük liman işletmecilerinden olan PSA (Port of Singapoure Authority) ile Akfen arasında başarılı ve uzun soluklu işbirliğinin sürdüğünü belirten Hamdi Akın, tahvil arzına yaklaşık 2,6 kat talep geldiğini belirtti. MIP’ın yurtdışı tahvil arzı ile Türkiye’nin güven tazelediğini söyleyen Akın, sözlerine şöyle devam etti:

“Tahvil arzından 450 milyon dolar nakit girişi sağlandı. Tahvil arzından gelen nakdin bir kısmı liman kapasitesinin 2.2 milyon TEU’ya çıkarılmasının finansmanında kullanılacak. MIP için yaklaşık 126 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyoruz. Mersin Limanı olarak 18.000 TEU kapasiteye sahip dünyanın en büyük gemilerine hizmet vermeyi hedefliyoruz.  Bu yatırımlar tamamladığında bu büyüklükteki gemilere hizmet verecek sayılı limanlardan biri olması planlanıyor.

Yaklaşık 1.100.000 m2 alana sahip olan Mersin Limanı’nda toplam uzunluğu 3.295 mt olan 21 rıhtım bulunuyor. Konteyner, kuru ve sıvı dökme yük, genel kargo, proje kargo, Ro-Ro, yolcu, canlı hayvan gemilerine hizmet verilen limanda, -14 (eksi on dört) metre drafta kadar olan gemilere hizmet verilebiliyoruz. Limanın halihazırda yıllık elleçleme kapasitesi 2 milyon TEU.”

Türkiye’de yatırım yapılabilir seviyede not alan 3. tahvil olduğunu belirten Hamdi Akın,  tahvile EBRD, IFC, sigorta şirketleri, emeklilik fonları, ülke fonları ve diğer fonlardan talep geldiğini söyledi.

FED Başkanı Bernanke’nin yorumları sonunda başlayan yüklü ABD tahvil satışlarının olduğu Mayıs ayından bu yana gelişmekte olan piyasalarda çıkartılmış en düşük kupon ve getirili altyapı tahvili Türkiye’den…

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Denizyolu & Limnaları

RINA: First quarter results in line with forecasts

Published

on

By

A series of acquisitions based on digitalization and ESG principles are in the pipeline for the short to medium term

RINA, multinational inspection, certification and engineering consultancy company, confirms the positive trend of its results in the current year.

In the first quarter of 2021 the group recorded revenues of approximately 121 million euros, in line with budget and despite a scenario with still some uncertainties and complexities. This performance, along with an order book of about 200 million euros, confirms the economic-financial guidance for 2021 of the company. Group backlog coverage is at 85% and Net Financial Performance is in line with forecasts. The acquisition of Interconsulting Engineering, an Italian engineering company active in the Space & Defense sector, in March 2021, further confirms underlying growth trends and commitment to both organic and inorganic growth.

Announcing the results, Ugo Salerno, Chairman and CEO of RINA, said, “For our development we have planned for both organic and inorganic growth. And for this reason, we have a number of acquisitions in pipeline for the short to medium term. Aligned with our strategic objectives, we have identified over 70 potential target companies in the areas of Space & Defense, Cybersecurity, Sustainability, Food and Energy, with a particular focus on offshore wind”.

Successful vaccination roll-outs and planned investments by important recovery plans such as the PNRR (Italy’s National Recovery and Resilience Plan), lay the foundations for a promising global economic recovery in 2021, particularly in the areas of renewable energy, digitalisation and hydrogen-related technologies – sectors which RINA has identified as cornerstones in its strategic plan for the coming years.

The numbers confirm the value of RINA’s strategic choices, based on ESG principles: the emphasis on the digitisation of services and processes; continued investment in people, indisputably the essential asset of the organisation, and positioning as a major player for the energy transition and the decarbonisation of supply chains. To confirm the organisational commitment to these issues, RINA recently created a dedicated unit, “Carbon Reduction Excellence”.

RINA’s shareholders approved the financial statements for the fiscal year ending 31 December 2020. Net revenues for the year were 495 million Euros – an increase of about 4% compared to 2019. Net profits rose to 4.5 million Euros from 3.1 million euros in 2019. The Net Financial Position fell to -124.5 million euros, with a consequent reduction of leverage to 1.94.

The 2020 results, also positive by virtue of the performance of the reference markets, are the result of the stability and robustness of the business units and the company’s ability to adapt strategies and operating models and to accelerate change already underway by exploiting technology and remote working.

Continue Reading

Denizyolu & Limnaları

“DYO Transocean” denizlere açılıyor

Published

on

Yaşar Grubu’nun uluslararası markası DYO Boya, kurulduğu günden bu yana ilklere öncülük etmeye devam ediyor. ‘DYO Transocean’ markası ile denizcilik sektöründe dikkat çeken DYO, uluslararası deniz boyaları alanında öne çıkıyor. DYO Transocean deniz boyalarında standartların göstergesi kabul edilen sertifikalara da sahip.

%100 yerli ve milli sermayeli bir marka olarak faaliyet gösterdiği her alanda gücünü köklerinden alan DYO, uluslararası sertifikalı ürünlerini ülkemizde üretmenin gururunu sektörle paylaşıyor. Boya sektörüne ilk adımını deniz boyalarıyla atan DYO, “DYO Transocean” markasında, uluslararası deneyimini, uzman ekip desteğini ve en yeni teknolojilerini birlikte sunuyor.

Üstün teknoloji kullanan, boya sektöründe ilk AR-GE merkezini kuran DYO’nun sektöre sunduğu ‘DYO Transocean’, ürün kullanım vaatleri açısından da sektör için oldukça önemli. Ürün korozyona karşı dirençli olması, üstün parlak görünümü, uzun süre dayanıklılığını koruması, düşük VOC değere sahip olması, iyi ıslatma ve yapışma özellikleri taşımasıyla üst seviyede kalite sunuyor.

“DYO Transocean” markası ile tercih portföyünü genişleten DYO, piyasaya sunduğu shop primer, astar, antikorozif ürünler, son kat boyaları ve antifouling ürünlerle tüketiciye zengin alternatif oluşturuyor.

Türkiye’nin Boya Devi DYO Denizlerde de İddialı

Uluslararası deneyimlerin rehberliğinde ülkemizde üretilen DYO Transocean, gemi işletmecilerinden tersanelere kadar sektördeki tüm paydaşların ihtiyaçlarına cevap veriyor. 

“DYO Transocean” deniz boyaları tedarik zinciri, hizmet kalitesi ve geniş renk yelpazesi ile gemi sahiplerine hizmette sınır tanımıyor.

Sektörün yenilikçi ve öncü markası DYO Boya, içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde de her sektörde piyasaya kaliteli ve güvenli ürün sunan yerli ve milli marka olmanın haklı gururunu taşıyor.

Continue Reading

Denizyolu & Limnaları

Bodrum’un ilk Global Yarışı start’a hazırlanıyor

Published

on

By

 
 
Yaptığı önemli atılımlarla Barcelona Limanı’ndaki hisse oranını %43’e çıkaran, Karadağ Bar Limanı özelleştirmesiyle ilk kez yurtdışında bir Türk Liman işletmecisi olarak önemli başarılara imza atan ve Lizbon Kruvaziyer Terminali kontrat müzakeresi sürecine davet edilen Global Liman İşletmeleri (GLİ) yine bir ilke imza atacak. GLİ ilk kez Bodrum’da düzenlenecek Bodrum Global Run’la Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkerinden 1.000 sporcuyu karşılamaya hazırlanıyor.  “Bodrum Global Run” koşusu 27 Nisan Pazar Bodrum Cruise Port’tan start alacak.

Bodrum Cruise Port Aerial Picture
Yolcu ve ticari alanda Türkiye’nin üç önemli büyük limanına sahip tek liman operatörü GLİ ilk kez Bodrum’da düzenlenecek Bodrum Global Run’la Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkerinden 1.000 sporcuyu karşılayacak.  “Bodrum Global Run” koşusu 27 Nisan Pazar Bodrum Cruise Port’tan start alacak.

Türk Liman işletmecisi olarak yurtdışında önemli başarılara imza atan GLİ spor turizminde de önemli bir ilke imza atacak.  GLİ, spor turizmini desteklemek ve büyümesinde aktif rol almak için Bodrum’da ilk kez düzenlenecek “Bodrum Global Run”la spor severleri karşılamaya hazırlanıyor.

Bodrum Cruise Port’ta 27 Nisan’da start alacak olan ve 15 kilometrelik (5X3) parkurda çeşitli ülkelerden 1.000 sporcunun yarışacağı “Bodrum Global Run”da, dereceye giren ilk 5 sporcuyu cruise seyahatlerinin de yer aldığı eşsiz ödüller bekliyor.  Turizmi desteklerken özellikle sürüdürülebilir ve gelişim potansiyeline sahip bir organizasyon yapısıyla bölgeye değer katmayı amaçlayan GLİ, Bodrum Global Run koşusunu geleneksel hale dönüştürüp diğer liman şehirlerine de taşıyarak her yıl spor turizmine olan katkısını büyütmeyi hedefliyor.

Bodrum Global Run başvuru ve detaylı bilgi için: www.bodrumglobalrun.com info@antrenmanyap.com

Continue Reading

Yorumlar

  • {{{ review.rating_post_title }}}
    User Avatar
    {{{ review.rating_title }}}

    {{{review.rating_comment | sstr | nl2br}}}

    Show

Trendler