Connect with us

Haberler

Liderleri sıradışı liderlere dönüştüren program

Yayın tarihi

-

Aralarında Steve Jobs’un da olduğu dünyaca ünlü CEO’ların tercih ettiği Zenger & Folkman Sıra dışı Liderlik Geliştirme Programı, InoTec iştirakinde kurulan CBE Academica Türkiye ile ülkemize geliyor. 16 temel yetkinlik ışığında oluşturulan beş ana kurala ve 360 derece geri bildirim tekniğine dayanan program ile en ünlü şirketlerin CEO’ları yetkinliklerini yenilemekle kalmayacak, adeta birer ‘Süper CEO’ olarak liderliğin tanımını baştan yazacaklar…

 

Hollanda merkezli yönetim danışmanlığı firması CBE çatısı altında faaliyet gösteren CBE Academica, artık Türkiye’de. Liderlik kavramını baştan yazan eğitimleriyle dünyada yankı uyandıran CBE Academica, InoTec iştirakinde ülkemizin en ünlü CEO ve yöneticilerinin kılavuzu olmaya hazırlanıyor.

Önümüzdeki günlerde yönetim şekillerini değiştirecek CBE Academica’nın Zenger & Folkman Sıradışı Liderlik Geliştirme Programı, sınıflarında ünlü CEO’ları misafir edecek. Türkiye’de konuk ettiği sürpriz isimlerle liderliği revize edecek program, iş dünyasına yeni bir yön verecek.

Liderlerin zayıf yönlerine odaklanmak yerine güçlü oldukları yönleri geliştiren farklı içeriğiyle tüm dünyada CEO ve üst düzey yöneticiler tarafından en çok tercih edilen programlar arasında olan Zenger & Folkman Liderlik Programı, şimdiye kadar arasında Steve Jobs’un da olduğu dünyaca ünlü birçok yöneticiyi ağırladı.

Yöneticilerin güçlü oldukları yönleri geliştirerek “sıradışı” liderler eğiten programda, yogadan tiyatroya kadar pek çok farklı teknik kullanılıyor. InoTec iştiraki olarak kurulan CBE Academica tarafından Türkiye’ye getirilen Zenger & Folkman Sıradışı Liderlik Geliştirme Programı’nda beş ana kriter altında 16 liderlik yetkinliği ele alınıyor. Her biri farklı yöneticilik becerilerine referans olan bu yetkinliklerden kendilerine en uygun olanları geliştiren lider farkını ortaya koyuyor.

Hulya_Caglar_SmartPeople_3_398x600Programın faydaları nedir?           

Zenger & Folkman tarafından yapılan bir araştırmaya göre liderlerin etkinliğinin çalışan verimliliği ve bağlılığı, müşteri memnuniyeti, inovasyon ve sürdürülebilir kârlılık üzerinde doğrudan etkisi bulunuyor. 500 bini aşkın bireysel ve 360 derece geribildirime dayalı Zenger & Folkman Sıra dışı Liderlik Geliştirme Programı bilimsel araştırmalardan elde edilen verilerle de destekleniyor.

Olmazsa olmaz 16 yetkinliği beş ana madde altında özetleyen programın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de şirketlerin rotasını değiştirecek yeni bir rüzgâr olduğunu anlatan CBE Türkiye Genel Müdürü Hülya Erbeyli Çağlar, “Kurumların gelişiminde önemli role sahip liderlerin, veriye ve kanıta dayalı yöntemlerle mevcut yetkinliklerini geliştirmeyi prensip edinmiş Zenger & Folkman Sıradışı Liderlik Geliştirme Programı ile Türkiye’deki üst düzey yöneticilerin iş yaşamlarında yeni pencereler açacağız. CBE Academica Türkiye, alanında uzman bir liderlik gelişim merkezi. InoTec tarafından Türkiye’ye getirilen bu programla üst düzey yöneticilerimiz artık güçlü oldukları yönleri parlatıp farklarını ortaya koyabilecek” dedi.

50 binden fazla yöneticiden toplanan bilgiler ışığında oluşturulan programın, liderlerin kilit yönlerini belirlediği gibi profesyonellerin verimliliğini ve kuruma bağlılığını da artırdığını anlatan Çağlar, “Liderlik gelişiminde çapraz eğitim yaklaşımı uygulayan programda olumlu organizasyonel sonuçlar elde etmek ve liderlik etkinliğini artırmak için gösterge ve araçlar kullanılıyor. Zenger & Folkman Sıradışı Liderlik Geliştirme Programı ayrıca kişilerin liderlik profilindeki iç görüyü nasıl kullanmaları gerektiğini öğretiyor. Liderlik kavramı uzun bir süredir tartışılıyor. Geçen beş yılda, Dr. Folkman, 200 bin adet 360 derece geri bildirim raporunu, takımıyla birlikte analiz ederek liderlikle ilgili 5 temel madde keşfetti. Bunlar, liderlik kavramını anlamakta bize yol gösteriyor. Bu bulgulardan yola çıkarak, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de marka olmuş liderleri daha da geliştirip yıldızlaştıracağız” diyor.

Beş temel ilke nedir?

Peki, tüketiciler için olmazsa olmuş, jenerik markaları yöneten isimlerin farkını ortaya çıkaran beş temel kural nedir? CBE Academica ve Zenger & Folkman uzmanlarına göre bu 5 temel ilke, liderlik denklemindeki değişkenlere dayanıyor. Bireysel özellikler, kurum içerikleri, pazar hareketleri – rekabet, personel özellikleri ve performans ölçütlerinin doğru analizi lideri lider yapan yolda kritik önem taşıyor. Bu unsurlar ve diğer faktörler birleştiğinde liderin nihai başarıları veya başarısızlıkları ortaya çıkıyor.

Hedefleri yüksek koymak, zayıf yönleri belirtmeyi durdurmak, güçlü yönleri belirleyerek o alanlara yatırım yapmak, kitlelere yön vermek (hitap etmek – şekil vermek) ve iş sonuçlarını alışılmışın dışı bir bakış açısıyla ele almak olarak belirlenen beş temel ilke lider değişimini temsil ediyor. Değişimlere galip gelmeyi, dış dünyayla bağlantılı olmayı, ufukta meydana gelebilecekleri gözden geçirmeyi içeren bu ipuçları liderlere sihir katıyor…

CBE Academica ve Zenger & Folkman Sıra dışı Liderlik Geliştirme Programı hakkında daha fazla bilgi almak için, 0216 445 72 00-02-03 no’lu telefon aranabilir, ya da  www.inotecakademi.com.tr web sitesi ziyaret edilebilir.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Dicle Elektrik’ten Ekosisteme Sürdürülebilir Aydınlatma Çözümü

Yayın tarihi

-

Yazar:

Sokak ve cadde aydınlatmalarında öncü bir yeniliğe imza atan Dicle Elektrik, EPDK Ar-Ge Komisyonu tarafından onaylanan “Makaralı Aydınlatma Direği” projesini titiz bir çalışmanın ardından başarıyla hayata geçirdi. Tasarruf sağlayan proje hakkında konuşan Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, aydınlatma direklerinin yaygınlaşmasıyla elektrik sektöründe sıkça kullanılan sepetli kamyonetlerin kullanımının azalacağını, böylece her 100 kilometrede yüzde 30’a varan bir karbon ayak izi azalması sağlanabileceğini ifade etti.

Hizmet bölgesinde bulunan 6 ilde çevre odaklı sürdürülebilir çalışmalara imza atan Dicle Elektrik, devrim niteliğinde kabul edilebilecek bir projesini daha tamamladı. Dicle Elektrik Ar-Ge Merkezi mühendislerinin fikrinden doğan ve 18 aylık titiz bir çalışmanın ardından hayata geçirilen çevre ve çalışan dostu “Makaralı Aydınlatma Direği” projesi başarıyla tamamlandı.

Hem iş güvenliğine hem de çevre korumasına katkı
Makaralı Aydınlatma Direği projesinin, hem teknik hem de tasarım açısından aydınlatma sistemlerini iyileştirmek amacı taşıdığını belirten Dicle Elektrik Ar-Ge Direktörü Dr. Mustafa Çelikpençe, projenin detayları hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Çelikpençe, “Projemizle birlikte iş kazalarını azaltmak, zaman ve maliyet optimizasyonu sağlamak, personel iş yükünü hafifletmek ve aydınlatma sistemlerindeki sorunları hızlıca çözerek kullanıcı memnuniyetini artırmak hedefleniyor.

Yeni aydınlatma direklerimizden Diyarbakır Genel Müdürlük binamız önünde iki adet prototipi de sergiliyoruz. Bu yeni tasarım direkler, mevcut direklerin üzerine eklenen yeni bir konsol ile birlikte hareketli armatür mekanizmalarıyla donatıldı. Aydınlatmanın yanı sıra kamera, GSM, hoparlör gibi ekipmanlarla da entegre edilebilecek esneklikte tasarlanan direkler; hırsızlık benzeri olaylara maruz kalarak zarar görmesini engellemek için vandal kilit sistemi ile koruma altına alındı” diye konuştu.

“Karbon ayak izi yüzde 30’a varan oranda azalacak”
EPDK Ar-Ge Komisyonu tarafından onaylanan proje hakkında açıklamalarda bulunan Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, projenin yaygınlaşması ile elektrik sektöründe sıkça kullanılan sepetli kamyonetlerin kullanımının azalacağını, böylece her 100 kilometrede yüzde 30’a varan bir karbon ayak izi azalması beklendiğini ifade etti. Arvas, Dicle Elektrik olarak elektrik dağıtım sektöründe sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlerle kamuoyunun huzuruna çıkmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ar-Ge Merkezi açma izni alan ilk elektrik dağıtım şirketi olduk. Patent portföyümüzü genişletiyor olmaktan memnuniyet duymakla birlikte bu projenin çalışan güvenliğine yönelik olması ayrıca gurur verici. Bu kritik aşamanın ardından patent süreçlerine de başladık. Projenin tüm süreçlerinde emeği geçen Dicle Ar-Ge Merkezi çalışma arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

 

Haberin Devamı

Haberler

Türk Loydu, klaslamanın en önemli kuruluşu IACS’ın 12. üyesi oldu

Yayın tarihi

-

Yazar:

Türk Loydu, Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün danışmanı statüsünde uluslararası bir kuruluş olan IACS’ın 12. üyesi olarak kabul edildi. Uluslararası Klaslama Kuruluşları Birliği (IACS) üyeliği, uluslararası deniz emniyeti, çevre koruma ve sürdürülebilirlik gibi kritik alanlarda Türk Loydu’nun etkisini artırarak, Türk denizcilik sektörünün uluslararası düzeyde daha fazla söz sahibi olmasına katkı sağlayacak.

1930’lara dayanan çalışmalarıyla resmi olarak 11 Eylül 1968 yılında kurulan, güvenli gemilere ve temiz denizlere adanmış olmanın yanı sıra, Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün danışmanı statüsünde uluslararası bir kuruluş olan IACS; teknik destek, uyumluluk doğrulaması, araştırma ve geliştirme yoluyla deniz güvenliği ve düzenlemelerine benzersiz bir katkı sağlıyor. Dünyanın kargo taşıma tonajının %90’ından fazlası, IACS üyelerinin belirlediği sınıflandırma, inşaat ve ömür boyu uyumluluk kuralları ve standartları kapsamında yer alıyor. 2001 yılında SWEDAC’tan ISO 17021 standardına göre akreditasyon alarak bu kapsamda akredite edilen ilk ulusal kuruluş olan Türk Loydu Vakfı, 2006’ya gelindiğinde Paris Mou Yüksek Performans Listesi’nde ilk kez yer alan ve Avrupa Birliği’nden onaylanmış kuruluş olarak tescil ediliyor. 2011 yılında da küresel klaslama pazarının en önemli kuruluşu olan IACS tarafından klas kuruluşu statüsü ile tescil edilen Türk Loydu, günümüzde resmi olarak IACS üyeliğine hak kazanarak, birliğin 12. üyesi oluyor.

Konuyla ilgili olarak Türk Loydu tarafından, “Cumhuriyetimizin 100. yılında büyük onur!” başlığıyla servis edilen açıklamada, şu ifadeler kullanılıyor: “Günümüzde Türk Loydu, denizcilik sektörü başta olmak üzere enerjiden imalata, savunma sanayiinden lojistiğe kadar tüm sektörlerde; klaslama, denetim, kalite yönetim ve ileri mühendislik gibi birçok alanda hizmet veriyor. Çok sayıda bilimsel ve teknik konferanslarda yer almanın yanı sıra aynı zamanda eğitimler veriyor, çok sayıda öğrenciye burs desteği sağlıyor. 1962 yılında Gemi Mühendisleri Odası tarafından kurulan Türk Loydu bugüne kadar yaklaşık 3000 adet geminin klaslama hizmetinin yanı sıra, Türkiye ekonomisinin can damarı olan dünyaya mal olmuş projelere de imza atıyor. 61 yıllık tarihinde altmış biri aşkın dev proje, Türk Loydu’nun da imzası ve çalışmalarıyla hayata geçti. İstanbul Havalimanı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Yüksek Hızlı Tren, TCG Anadolu Gemisi, Nene Hatun Sondaj Gemisi, Rize-Artvin Havalimanı, birçok futbol stadyumu bunlardan sadece birkaçıdır. Klaslama, yasal sertifikasyon, test, muayene, belgelendirme ve onaylanmış kuruluş hizmetlerini 2017 yılından itibaren Türk Loydu Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri A.Ş. bünyesinde yerine getiren Türk Loydu Vakfı, fiziki alanlarının yeterliliği ve gelişmeye açık oluşu ile büyüme yolunda hızla ilerliyor. Türk Loydu, Türkiye’nin milli kuruluşudur. Yetkisi olan alanlar hemen hemen Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlayan sektörlerin tamamını içermektedir ve IACS üyeliğimiz ile büyümenin, gelişmenin ve ülkemize katkı sağlamanın faydası ve gururu 100. yılında Türkiye Cumhuriyeti’nindir.”

Haberin Devamı

Haberler

Su kaynaklarımızı korumamıza yardımcı olacak yöntemler

Yayın tarihi

-

Yazar:

Su, dünyamızdaki yaşamın kaynağı ve canlı ekosisteminin hayatını devam ettirebilmesi için de ihtiyaç duyduğu en temel öğe. Dünyamızın milyonlarca yıldır sürdürdüğü ve kendi kendini temizleyerek canlılara hayat veren su döngüsü, yine insan etkisi ile son yıllarda iyice bozulmaya başladı. Bilinçsiz su kullanımı ve tüketimi, hızlı sanayileşme, büyüyen şehirler ve yanlış tarım uygulamaları gibi birçok farklı faktör suyumuzun kirlenmesine ve kendi içerisindeki döngüsünün bozulmasına yol açıyor. Yarattığımız bu kirliliğe ve su döngüsüne verdiğimiz zarara dur diyecek olan da yine bizleriz. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, 22 Mart Dünya Su Günü’nde suyumuzu nasıl temiz tutabileceğimiz, israf etmeden kullanabileceğimiz ve koruyabileceğimize dair ipuçlarını paylaştı.

Atıklar doğrudan suya boşaltılmamalı

Suyumuzu en çok kirleten öğelerden birinin bilinçsiz ve kontrolsüz şekilde doğaya bırakılan atıklar olduğu biliniyor. En basit haliyle gün içerisinde mutfaktan boşaltılan ve suya karışan yemek artıkları, kullanılmış yağlar, suya atılan peçete ve kağıtlar, kanalizasyona dökülen atıklar doğrudan suya karışarak kirlenmesine neden oluyor. Bu da suyun temas ettiği toprağın kirlenmesi ve kendi içindeki dengesinin bozulmasına, aynı zamanda da bu suları tüketen evcil hayvan ya da insanların hastalanmasına yol açıyor. Atık kontrolünün hem bireysel hem de şirketler ya da kamu kurumları tarafından çok iyi yapılması, suyun korunması ve temiz tutulması için atılabilecek en önemli adımlardan.

Suyu boşa kullanımı engellenmeli

Suyumuz, hayatımızı devam ettirmemiz için ihtiyaç duyduğumuz en önemli kaynak. Bunun için de tek damlasının bile israf edilmemesi, boşa akıtılmaması ve kullanılmaması çok önemli. Özellikle evlerin içerisinde elde bulaşık yıkamak, el yıkarken ya da diş fırçalarken suyu boşa akıtmak, bozuk su tesisatlarını tamir ettirmemek, sık ve gereksiz yere araç yıkatmak, bahçe sulama gibi işlemler için damlama gibi etkin yöntemleri kullanmamak suyun israf edildiği örnekler arasında. Bu ve benzeri kullanım yanlışlarının da önüne geçerek suyumuzu koruma altına almak ise çok önemli.

Plastik kullanımından vazgeçilmeli

Suyumuzu en çok kirleten maddelerden biri de plastik. Günlük hayatımızda birçok noktada kullandığımız ve doğaya doğrudan zarar veren plastikler, suyun içerisinde yüzlerce yıl bozulmayarak kirletici özelliklerini koruyor. Bunun için plastik poşetler, şişe sular gibi ürünlerin kullanımının sıfıra indirilmesi gerekiyor. Doğaya bırakılan her bir plastik madde, canlı ekosistemini de doğrudan etkileyerek yaşam alanlarını tahrip ediyor.

Çevreyi kirleten ürünlerin kullanımı azaltılmalı

Gün içerisinde sıkça kullanılan, plastiğin yanı sıra geri dönüştürülemeyen farklı materyallerden oluşan ürünlerin kullanımı da suyumuzu kirleten unsurlar arasında. Deodorant, parfüm gibi ürünlerin hem üretimi hem de kullanımı sırasında yapılan hatalar da su kaynaklarının uzun vadede farklı kimyasallarla kirlenmesine neden oluyor. Yine buna benzer kişisel bakım ürünleri ve kozmetikler de suyun kirlenmesini sağlıyor. Bu ürünlerin kullanımı sonrasında yıkanması sırasında karışan kimyasal maddeler, su kaynaklarına ulaşarak doğanın dengesinin bozulmasına yol açıyor. Bunun için doğa dostu olan, sertifikalı ve kirlenmeyi azaltacak ürünlerin tercih edilmesi de etkili bir yöntem olabilir.

Deniz, göl ve nehirlerin temiz tutulması gerekiyor

Su döngüsünün en önemli parçalarından biri olan ve ana su kaynakları arasında da sayılan denizlerin, göllerin ve nehirlerin de kirletilmemesi ve korunması gerekiyor. Bu su kaynaklarına çöp atılmaması, var olan çöplerin temizlenmesi ve hiçbir şekilde atık karıştırılmaması suyun korunması için çok önemli. Özellikle su döngüsünün önemli bir parçası olan tatlı su kaynaklarının kirletilmemesi için bireysel olarak harekete geçilmesi canlı hayatın devamlılığı için de gerekli noktalardan biri olarak öne çıkıyor.

Pil atıklarına dikkat edilmesi

Günlük hayatta bir güç kaynağı olarak kullanılan piller, suyu ve toprağı kirleten en önemli maddeler arasında. İçerisinde bulunan cıva, kurşun, nikel gibi ağır metaller, atık olarak doğaya bırakıldıklarında uzunca bir süre kirlenmeye sebebiyet verebiliyor. Bu sebeple pillerin mutlaka toplanması, uygun alanlara atık olarak bırakılması, imha edilmesi ya da geri dönüştürülmesi gerekiyor. Pillerin suya hiçbir şekilde temas ettirilmemesi büyük önem taşıyor.

Haberin Devamı

Trendler